Domácí chléb – kváskový

Domácí chléb – kváskový

 

Nedalo mi to rozhodl jsem se vyzkoušet domácí chléb z kvásku a opravdu se s kupovaným nedá porovnat  🙂

Během chvíle byla půlka chleba hned pryč.. Tady je tedy recept.

Ingredience:

  • 300 g aktivního kvásku
  • 300g mouky, já dávám napůl žitnou a pšeničnou
  • 12g soli, nešetřit !
  • 180ml vody
  • kmín dle chuti, maximálně se tvrdí 5g

 

Postup:

Kvásek si můžete udělat doma dle různých návodů na webu, nebo si domluvit již hotový a jen ho přikrmit 🙂 Hotový kvásek nabízejí jiní uživatelé na kvasové mapě na adrese www.pecempecen.cz, já právě získal kvásek tam a jen ho přiživil, abych měl potřebné množství.

Aktivace neboli přikrmení kvásku:
Lžíci získaného kvásku smícháme 1:1 s moukou a vodou. Já tedy dal 150g žitné mouky a 150g vody, smíchal a zakryté folií jsem nechal kvasit do druhého dne, cca 12h. A pak se pustil do tvorby těsta.

Postup pro chléb:
Do mísy si dáme mouku, kmín, sůl a promícháme, pak přidáme kvásek a vodu. Zde buď necháme hníst těsto robotem a nebo pracně ručně.. Já osobně jsem nechal těsto připravit v domácí pekárně. Těsto by mělo být lepkavé, ale né tekuté. V míse se velmi líně převaluje.

Pořádně si pomoučníme vál a těsto na něj vyklopíme, měla by to být taková placka. Pořádně pomoučněnýma rukama těsto začneme ručně hníst a to tak že těsto přeložíme na půl, sváry spojíme dlaní a otočíme o 90 stupňů. Takto postupujeme dokud není těsto na povrchu sametové, chce to odhad 🙂

Pak z těsta vypracujeme bochníček a necháme 30min pod utěrkou odpočinout.

Pak těsto přendáme ideálně ošatky na chleba, pomoučněné, nebo jako já použijeme něco podobného vystlaného pomoučněnou utěrkou a pomoučníme i ze shora. Zakryjeme a necháme kynout. Dle teploty těsto kyne 3-5h. Troubu rozehřejeme na 250, těsto opatrně překlopíme na plech s pečícím papírem a hned s ním do trouby. V receptech se píše že zastříkneme dno trouby vodou z pet lahve, já osobně mám na to malou plechovou mističku, abych neničil troubu. Chléb je upečený cca po 30min. pokud si nejsme jisti, poklepeme opatrně zda je dutý.

Přeji úspěšné pečení a dobrou chuť.

Můžete zkusit i velikonočního beránka.

 

 

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *